Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
  • Data:

    2012-03-24 - 2012-03-30

  • Impreza biletowana:

    >

    Bilet normalny: 0 Bilet ulgowy: 0

Organizatorzy:
  • Kino Pod Baranami

24 marca w Kinie Pod Baranami rusza 12. Tydzień Kina Hiszpańskiego. To niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze, najciekawsze i najbardziej nagradzane hiszpańskie dzieła filmowe. Festiwal potrwa do 30 marca i zapewni niezapomniane wrażenia wszystkim miłośnikom kultury iberyjskiej.

Perełką krakowskiego programu Tygodnia jest Czarny chleb Agustí Villarongi – objawienie 2011 roku, film, który przebojem wdarł się na hiszpańskie ekrany zdobywając jednocześnie 9 nagród Goya, w tym te najważniejsze (dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Reżysera), jest także tegorocznym hiszpańskim kandydatem do Oscara. Villaronga stworzył w Czarnym chlebie porywającą opowieść w historycznym kostiumie powojennej Hiszpanii o tym, że w świecie dorosłych nic nie jest czarno-białe, a żeby przeżyć, trzeba czasem wyprzeć się samego siebie.

Kolejną ważną pozycją jest zdobywca nagrody Goya za Najlepszy Scenariusz Adaptowany, a zarazem najlepsza hiszpańska animacja zeszłego roku. Dyskretne uroki starości Ignacio Ferrerasa to oparta na wielokrotnie nagradzanym, kultowym hiszpańskim komiksie Paco Roca, ciepła historia Emilia i Miguela, dwóch rezydentów domu opieki, którzy nie godzą się na to, by przez ostatnie lata życia traktowano ich przedmiotowo.

Uwadze nie powinien umknąć również kolejny tryumfator hiszpańskich Oscarów, tym razem w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny – Rower, łyżka, jabłko, w którym wybitny hiszpański dokumentalista Carles Bosch, nominowany do Oskara za film Balceros, podejmuje niepopularny w mediach problem chorych na Alzheimera.

W trakcie Tygodnia zobaczymy także filmy ukazujące magię literatury iberoamerykańskiej na wielkim ekranie (Nie ma kto pisać do pułkownika, Pantaleon i wizytantki), współczesne kino katalońskie (Catalunya über alles!) oraz nowe kino hiszpańskie (Blog, Finisterrae, Morente, Pięć metrów kwadratowych, S jak seks, Tu i teraz, Wszystkie piosenki są o mnie).

12. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Krakowie zakończy pokaz najnowszego filmu Alexa de la Iglesii Życie to jest to, prezentowanego na tegorocznym Berlinale w sekcji Berlinale Special. To kolejna zwariowana komedia mistrza czarnego humoru i zjadliwej ironii, który tym razem rozprawia się z medialnym cyrkiem i pragnieniem sławy, nie zostawiając suchej nitki na nikim: pazernych dziennikarzach, nieznających granic PR managerach i żądnej sensacji gawiedzi.

Wybranym pokazom towarzyszyć będą rozmowy ze specjalnymi gośćmi festiwalu, eksplorujące tematykę poruszaną w prezentowanych w trakcie Tygodnia filmach. Po projekcji niezwykłego dokumentu o jednym z najważniejszych śpiewaków współczesnego flamenco, Enrique Morente, widzowie spotkają się z Tanią Camacho i Amelią Huszcza (pseudonim: Amelia Vargas), tancerkami i instruktorkami Por Fiesta Club, promującego flamenco w Krakowie. Po pokazie filmu Rower, łyżka, jabłko Michał Gwiżdz, psycholog z Małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Dotkniętym Chorobą Alzheimera, porozmawia z widzami o losie osób, którym przyszło żyć z chorobą Alzheimera oraz społecznej recepcji tej choroby. Film Catalunya über alles! stanowić będzie natomiast zaproszenie do refleksji nad takimi problemami jak imigracja, tolerancja, ekstremizm, demagogia, którą podejmie Xavier Farré, poeta, tłumacz, literaturoznawca, lektor Instytutu Ramona Llulla na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Z okazji Tygodnia Kina Hiszpańskiego Kino Pod Baranami przygotowało również specjalny pokaz w ramach swojego stałego cyklu dla najmłodszych widzów. Podczas seansu Baranki w Hiszpanii, maluchy zobaczą dwa odcinki słynnej polskiej serii bajek dla dzieci Bolek i Lolek (Corrida oraz W Hiszpanii) oraz film krótkometrażowy Hejnalista z wieży…, zrealizowany przez dzieci ze szkoły podstawowej w Krakowie w ramach projektu Pequeños dibujos animados. Po seansie odbędą się warsztaty plastyczne oraz zabawy tematycznie powiązane z kulturą Hiszpanii, a prowadzone przez animatorów projektu Sztukolotnia.

PROGRAM:

sobota, 24 marca

19.00 DYSKRETNE UROKI STAROŚCI │ ARRUGAS

reż. Ignacio Ferreras, Hiszpania 2011, 89’

POLSKA PREMIERA

21.00 MORENTE MORENTE

reż. Emilio Ruiz Barrachina, Hiszpania 2011, 90’

POLSKA PREMIERA

CINE FORUM: spotkanie  z Tanią Camacho i Amelią Huszcza, tancerkami i instruktorkami Por Fiesta Club

niedziela, 25 marca

11.00 BARANKI W HISZPANII

specjalne wydanie cyklicznych poranków filmowych dla dzieci

19.00 TU I TERAZ │ PLANES PARA MAÑANA

reż. Juana Macias, Hiszpania 2010, 90’

POLSKA PREMIERA

21.00 ROWER, ŁYŻKA, JABŁKO │ BICICLETA, CUCHARA, MANZANA

reż. Carles Bosch, Hiszpania 2010, 96’

POLSKA PREMIERA

CINE FORUM: spotkanie z Michałem Gwiżdzem, psychologiem z Małopolskiej Fundacji Pomocy Osobom Dotkniętym Chorobą Alzheimera

poniedziałek, 26 marca

19.00 FINISTERRAE FINISTERRAE
reż. Sergio Caballero, Hiszpania 2010, 80’

21.00 S JAK SEKS │ LOS AÑOS DESNUDOS

reż. Dunia Ayaso, Félix Sabroso, Hiszpania 2008, 103’

POLSKA PREMIERA

wtorek, 27 marca

19.00 BLOG │ BLOG

reż. Elena Trapè, Hiszpania 2010, 88’

POLSKA PREMIERA

21.00 CZARNY CHLEB │ PAN NEGRO

reż. Augustí Villaronga, Hiszpania 2010, 108’

środa, 28 marca

19.00 CATALUNYA ÜBER ALLES! CATALUNYA ÜBER ALLES!

reż. Ramón Terméns, Hiszpania 2011, 100´

POLSKA PREMIERA

CINE FORUM: spotkanie z Xavierem Farré, poetą, tłumaczem, literaturoznawcą, lektorem Instytutu Ramona Llulla na Uniwersytecie Jagiellońskim

21.00 WSZYSTKIE PIOSENKI SĄ O MNIE │ TODAS LAS CANCIONES HABLAN DE MÍ

reż. Jonas Trueba, Hiszpania 2010, 107’

POLSKA PREMIERA

czwartek, 29 marca

19.00 PIĘĆ METRÓW KWADRATOWYCH │ CINCO METROS CUADRADOS

reż. Max Lemcke, Hiszpania 2011, 90’

POLSKA PREMIERA

21.00 NIE MA KTO PISAĆ DO PUŁKOWNIKA │ EL CORONEL NO TIENE QUIEN LE ESCRIBA

reż. Arturo Ripstein, Meksyk 1999, 118’

piątek, 30 marca

19.00 ŻYCIE TO JEST TO │ LA CHISPA DE LA VIDA

reż. Álex de la Iglesia, Hiszpania 2011, 98’

POLSKA PREMIERA

21.00 PANTALEON I WIZYTANTKI │ PANTALEÓN Y LAS VISITADORAS

reż. Francisco J. Lombardi, Peru 2000, 137’