Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zakopane

Adres: Zakopane

Najwyżej położone polskie miasto, zimowa stolica Polski, mekka artystów, ulubione miejsce wypoczynku polskich elit  – wiele jest określeń Zakopanego. Jedno jest pewne: sezon turystyczny trwa okrągły rok, a z Krakowa do Zakopanego jest 100 km.

O wyjątkowości Zakopanego decyduje przede wszystkim bliskość Tatr – najwyższego pasma w Karpatach (ponad 2600 m n.p.m.). Nad miastem wznosi się charakterystyczny masyw Giewontu; na jego szczycie od 100 lat stoi 15-metrowy krzyż, doskonale widoczny z dołu. Ulice w kierunku północnym wchodzą w granice Tatrzańskiego Parku Narodowego i można się nimi dostać w rejon urokliwych dolinek. Na dłuższe wycieczki warto się wybrać w Dolinę Kościeliską, do Jaskini Mroźnej, na Halę Gąsienicową z wysokogórskimi jeziorami oraz nad Morskie Oko – największe tatrzańskie jezioro. We wszystkich tych miejscach na turystów czekają schroniska górskie.

Zakopane to wymarzone miejsce na zimowy urlop. Narciarze mają tutaj do dyspozycji kilkadziesiąt stoków zjazdowych i najlepsze warunki śniegowe w Polsce. Wytrawnym sportowcom polecić można Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.), na który wyjadą kolejką linową lub wyciągami krzesełkowymi. Popularne są również: kompleks narciarski Nosal, Gubałówka oraz Polana Szymoszkowa.

Zakopane dostarcza też mnóstwo typowo miejskich rozrywek. Najsłynniejszą ulicą miasta są Krupówki – promenada, która tętni życiem od świtu do później nocy. Pełno tam sklepów znanych marek, restauracji, kawiarni, barów, hoteli i pensjonatów. Schodząc ulicą w dół dociera się pod stację kolejki na Gubałówkę. Warto wyjechać na górę, by obejrzeć stamtąd panoramę Zakopanego i Tatr.

Jednym z największych atutów miasta jest wyśmienita góralska kuchnia. Tradycyjne potrawy serwowane są w karczmach regionalnych, których jest w mieście kilkadziesiąt.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót