Pałac Biskupi

Adres:
ul. Franciszkańska 3, Kraków

Karol Wojtyła zamieszkał tu 10 sierpnia 1944 r. jako student konspiracyjnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. z rąk księcia kard. Adama Stefana Sapiehy w jego prywatnej kaplicy. W tutejszej Kurii Metropolitalnej od 1958 r. ks. Karol Wojtyła pełnił posługę biskupa, a potem – metropolity krakowskiego aż do 16 października 1978 r. – dnia wyboru na Stolicę Apostolską. Ojciec Święty Jan Paweł II mieszkał w tym Pałacu podczas każdej z pielgrzymek do Krakowa. Nad wejściem znajduje się sławne okno, z którego Ojciec Święty pozdrawiał przybyłą na spotkania z Nim młodzież Krakowa. Na dziedzińcu Pałacu stoi pomnik Jana Pawła II, dar i dzieło Jole Sensi Croci, odsłonięty w maju 1980 r.

W chwili śmierci Jana Pawła II (i przez wiele tygodni potem) skwer przed Pałacem wypełniał się ludźmi zbierającymi się na modlitwę za spokój Jego duszy.
Obok Kurii Metropolitalnej (ul. Franciszkańska 1) znajduje się (...) budynek Papieskiej Akademii Teologicznej, erygowanej w 1981 r. przez Papieża Jana Pawła II, następczyni Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Data: 2019-05-13 Pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych