Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków przygotowuje się do beatyfikacji

Transmisja telewizyjna mszy świętej beatyfikacyjnej z Rzymu na telebimach w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, Centrum Jana Pawła II oraz na Rynku Głównym, premiery filmów (m.in. dokumentalnego pt.: „Jan Paweł II. Szukałem Was..."), wystawy, koncerty i prezentacja Mobilnego Muzeum Jana Pawła II – Kraków przygotowuje się do wielkiej uroczystości jaką będzie beatyfikacja Jana Pawła II.

Plany wydarzeń Krakowie i Małopolsce towarzyszących beatyfikacji papieża Polaka przedstawili na konferencji prasowej: ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela oraz Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. bp Jan Zając.

„Beatyfikacja odbędzie się oczywiście w Rzymie, ale także do Krakowa – miasta które Jan Paweł II kochał, i z którym zawsze był związany – przyjadą tysiące pielgrzymów z Polski i spoza jej granic. To na ich przybycie się teraz przygotowujemy” – mówił ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. „Dzień tego wielkiego wydarzenia nie jest przypadkowy – w tym roku to właśnie 1 maja w Kościele obchodzona będzie uroczystość Bożego Miłosierdzia. Jan Paweł II był bardzo związany z tym świętem. Cieszę się, że wyjątkowe przesłanie jakie to święto niesie ze sobą po raz kolejny zostanie wysłuchane na całym świecie” – dodał ks. Kardynał.

„W przygotowywaniu Krakowa do ważnych uroczystości z udziałem tysięcy, a nawet milionów gości mamy ogromne doświadczenie – wystarczy wspomnieć pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa” – powiedział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. „Jak zawsze zadbamy o to, by spełnione były wszelkie standardy bezpieczeństwa, by pielgrzymi, którzy z pewnością licznie zjawią się w Krakowie czuli się tutaj dobrze i mogli cieszyć się wyjątkową świąteczną atmosferą tych ważnych dni”

Prezydent powołał specjalny zespół, który zajmuje się przygotowaniem organizacyjnym miasta na przyjęcie licznych gości – kieruje nim Adam Młot, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Zespół koncentruje się na zagadnieniach związanych z logistyką i bezpieczeństwem planowanych uroczystości, strona kościelna odpowiada natomiast za część liturgiczną i artystyczną.

W organizację wydarzeń zaangażowani są: Kuria Metropolitalna, Urząd Miasta Krakowa oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Organizatorem większości wydarzeń kulturalnych jest: Instytut Dialogu Międzykulturowego im .Jana Pawła II w Krakowie – to instytucja samorządowa utworzona przez Gminę Miejską Kraków, Województwo Małopolskie i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Na przełomie kwietnia i maja planowane jest wprowadzone zmian w organizacji ruchu m.in. w okolicach Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Centrum Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach – szczegóły będą podawane na bieżąco w miarę zbliżania się terminu 1 maja.

Planowane jest uruchomienie specjalnej linii papieskiego tramwaju - linii nr 8, której trasa poprowadzi przez miejsca związane z osobą Ojca Świętego. Jeśli Rada Miasta Krakowa wyrazi zgodę mieszkańcy Krakowa i goście, którzy odwiedzą miasto będą mogli w pierwszy majowy weekend jeździć tramwajem linii nr 8 za darmo (Prezydent Miasta Krakowa przedstawi tą propozycję radnym na najbliższej sesji).

Krakowskie Biuro Festiwalowe będzie odpowiedzialne za przygotowanie telebimów, dzięki którym możliwe będzie obejrzenie bezpośredniej transmisji z uroczystości beatyfikacyjnych w Rzymie. Telebimy zostaną ustawione w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, w Centrum Jana Pawła II i na Rynku Głównym.

Informacje o wydarzeniach organizowanych w Krakowie i Małopolsce w związku z beatyfikacją Jana Pawła II są dostępne na miejskich stronach: www.krakow.travel, www.karnet.krakow.pl

KALENDARIUM UM

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-03-09
Data aktualizacji: 2011-03-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź