górne tło

Austria i Niemcy: Tradycyjne zwyczaje świąteczne

Atmosferę Bożego Narodzenia w miastach Niemiec i Austrii w szczególny sposób wprowadzają tradycyjne Weihnachtsmärkte - kiermasze bożonarodzeniowe, z których najsłynniejszy jest Christkindlmarkt w Norymberdze.

Na takim kiermaszu można znaleźć ozdoby choinkowe, lampki, prezenty, przyprawy, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi, zjeść potrawy i ciasta bożonarodzeniowe.

Na każdym kiermaszu przygotowane są też atrakcje dla najmłodszych, zabawy i gry, spotkania i rozmowy z Mikołajem. Same Święta Bożego Narodzenia tradycyjnie obchodzone są w Niemczech w gronie rodziny lub przyjaciół. Podczas wieczerzy wigilijnej podaje się najczęściej dania z ryb. Na niemieckich stołach pojawia się też sałatka kartoflana z kiełbasą, jednak  kulinarnym apogeum jest pierwszy dzień świąt, kiedy je się mięso, najczęściej pieczoną gęś. Pojawia się ona na stole w co trzecim domu w Niemczech wschodnich i w co piątym na zachodzie Niemiec.

O północy słychać dzwony z wież kościołów katolickich i ewangelickich, obwieszczające narodziny Jezusa. Zarówno ewangelicy jak i katolicy idą wtedy do swoich kościołów na pasterkę.

Warto wspomnieć, że to z Niemiec właśnie wywodzi się zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się najpierw na przełomie XV i XVI w. w Nadrenii. Świerk miał symbolizować drzewko życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. Wieszano na nim jabłka, jako przypomnienie, iż grzech pierworodny został odkupiony  a zerwany przez Ewę owoc – symbol powrócił na swoje miejsce. Wieszano także świeczki symbolizujące światło Chrystusa. Czubek drzewka wieńczyła betlejemska gwiazda – symboliczny zwiastun narodzin Chrystusa. Zwyczaj strojenia choinki został przeniesiony na inne kraje i obowiązuje do dzisiaj.

Wypróbuj tradycyjne przepisy świąteczne Austrii i Niemiec