górne tło

Park Kulturowy Stare Miasto

W listopadzie 2010 roku Rada Miasta Krakowa objęła zabytkowe centrum Krakowa szczególną formą ochrony – w trosce o uporządkowanie i zachowanie tego, unikatowego w skali światowej, zabytkowego zespołu urbanistyczno-architektonicznego – utworzyła Park Kulturowy Stare Miasto.

Dzięki temu niebawem będziemy mogli krakowskiemu Staremu Miastu przywrócić historyczny blask na jaki zasługuje. Przecież to właśnie ze względu na krakowskie zabytki i atrakcyjną, bogatą ofertę kulturalną, nasze miasto odwiedzają co roku miliony turystów z całego świata. Dzięki Parkowi Kulturowemu turyści będą mogli opuścić Kraków z przekonaniem, że w wyjątkowy sposób dbamy o swoje dziedzictwo. Do tego zobowiązuje nas obecność na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Nie osiągniemy jednak tych celów bez współpracy z Państwem – właścicielami nieruchomości, przedsiębiorcami i krakowianami, którzy żyją i pracują w ścisłym centrum Krakowa, tworząc jego międzynarodową  wizytówkę i markę.

Granice parku Kulturowego wyznaczają ulice: Straszewskiego, Podwale, Dunajewskiego, Basztowa, Westerplatte, Św. Gertrudy, Bernardyńska, fragment Bulwaru Czerwieńskiego pod Wawelem do ulicy Podzamcze i dalej aż do ulicy Straszewskiego.

dolne t�o