górne tło

Wizyta delegacji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Lipsku

Pięcioosobowa grupa pracowników Muzeum Historycznego Miasta Krakowa z Michałem Niezabitowskm, dyrektorem Muzeum na czele, przebywała w dniach 27 - 30 maja 2010 r. w Lipsku na zaproszenie zaprzyjaźnionego Muzeum Historii Miasta Lipska. W spotkaniach wzięli także udział przedstawiciele Muzeum Historii Kultury w Magdeburgu oraz prof. Eduard Mühle, dyrektor Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Tematem obrad było omówienie możliwości współpracy w zakresie prawa magdeburskiego, wzajemnej wymiany wystaw, przeprowadzania dorocznych spotkań placówek muzealnych i innych form współdziałania, w tym także ewentualnego zorganizowania wymiennych pobytów stażowych dla pracowników muzeów. Wymiana doświadczeń dotyczyła również takich zagadnień, jak marketing, relacje publiczne, wykorzystanie nowych mediów w pracy muzeów, interaktywne formy pracy w muzeum, nowe formy pedagogiki muzealnej oraz projekty dydaktyczne. Dyrektor Niezabitowski przedstawił osobno projekt zorganizowania w Krakowie w 2012 r. międzynarodowej konferencji historyków na temat historii Polski.

28 maja odbyło się spotkanie z Michaelem Faberem, Burmistrzem Miasta Lipska do spraw kultury. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć tak znaczące dla historii Lipska obiekty, jak kościoły pod wezwaniem św. Mikołaja i św. Tomasza, Nowy Ratusz, dziewiętnastowieczne pasaże handlowe, Uniwersytet i Pomnik Bitwy Narodów. Ważnym punktem programu była wizyta w Starym Ratuszu, stanowiącym główną siedzibę Muzeum Historycznego Miasta Lipska, w magazynach i archiwum muzealnym oraz zwiedzanie wystawy czasowej „Z Lipska w świat. Najstarsza porcelana w Europie. 300 lat porcelany miśnieńskiej na Targach Lipskich".

Na fotografii - Stary Ratusz w Lipsku