górne tło

Konkurs Kraków bez barier rozstrzygnięty !!

Znamy już laureatów konkursu „Kraków bez barier”!

Budownictwo dostępne, innowacyjne technologie i projekty badawcze, projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami, osobowość i najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem – znamy już grono tegorocznych laureatów konkursu „Kraków bez barier” 2019. Zwycięzcy odebrali statuetki z rąk prezydenta Krakowa.

Konkurs "Kraków bez barier" od kilkunastu lat promować dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także inicjatywy, postawy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają uczestniczyć w życiu miasta i pełniej korzystać z oferty różnych instytucji i firm.

Od ubiegłego roku konkurs „Kraków bez barier” funkcjonuje w rozszerzonej formule. Nagrodami i wyróżnieniami honorowane są zarówno firmy architektoniczne, które przystosowują obiekty i przestrzeń publiczną do potrzeb niepełnosprawnych, jak też twórcy innowacyjnych projektów badawczych i organizatorzy wydarzeń społecznych promujących Kraków jako miasto przyjazne osobom z różnymi niepełnosprawnościami.

Miasto stale pracuje nad dostosowaniem swojej przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Muzea, szkoły, urzędy, parki, ogrody, ulice i skrzyżowania stają się coraz wygodniejsze i bezpieczniejsze. Do obsługi osób niepełnosprawnych przystosowany jest nowoczesny system  komunikacji miejskiej. Urzędnicy posługują się językiem migowym, MPK pracuje nad wprowadzaniem kolejnych usprawnień, a  na uczelniach funkcjonują biura, które pomagają studentom z niepełnosprawnościami w procesie edukacji i oferują im różne możliwości spędzania czasu wolnego oraz współdziałania.  Z każdym rokiem lepsza jest też dostępność wszelkich usług, w tym również oferty turystycznej, kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej- podkreślił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Do tegorocznej edycji wpłynęło ponad pięćdziesiąt zgłoszeń. W pięciu konkursowych kategoriach przyznano osiem nagród głównych i dziewięć wyróżnień:

Kategoria: Budownictwo dostępne - podzielona na trzy obszary:

W kategorii Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze wyróżnienie otrzymało Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki za wprowadzenie technologii Nawigacja Głosowa Osób Zależnych NGOZ.

Kategoria Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami została podzielona na dwa obszary:

W kategorii Osobowość roku zwycięzcą i tym samym zdobywcą statuetki Herkulesa został Paweł Kękuś - za twórczość literacką, działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz inspirowanie swoją postawą.

Natomiast tytuł najlepszej firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem (ostatnia z konkursowych kategorii) i statuetka „Hermesa” za najbardziej efektywne wsparcie rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem oraz dodatkowe inicjatywy na rzecz osób z niepełnosprawnościami powędrowały do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W tej kategorii wyróżnieniem uhonorowany został Miejski Park i Ogród Zoologiczny w Krakowie.

Laureatów tegorocznej edycji konkursu poznaliśmy podczas kameralnej gali, zorganizowanej zgodnie z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Laureaci 13. edycji konkursu z rąk Jacka Majchrowskiego, prezydenta Krakowa otrzymali okolicznościowe statuetki oraz możliwość posługiwania się konkursowymi tytułami podkreślającymi ich społeczne zaangażowanie.  

Informacje o laureatach Konkursu "Kraków bez barier" w telewizji kraków.pl