górne tło

Znamy najpiękniejsze szopki! [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 9 grudnia, poznaliśmy zwycięzców tegorocznej edycji konkursu Szopek Krakowskich. Do 24 lutego 2013 roku w Pałacu Krzysztofory można oglądać wystawę pokonkursową. LISTA ZWYCIĘŻCÓW - poniżej

W tym roku konkurs Szopek Krakowskich obchodził swoje 70. urodziny. Z okazji jubileuszu przygotowano specjalną atrakcję: „szopkowy mapping" – nowoczesną formę szopki wraz z przedstawieniem jasełkowym, który zaprezentowano na placu Szczepańskim. W niedzielę, 9 grudnia plac na kilka chwil przeobraził się w szopkę krakowską, a wszyscy zgromadzeni na nim widzowie mogli odnieść wrażenie, że znaleźli się w jej wnętrzu.

Przypomnijmy, że pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich zorganizowało w 1937 r. Miejskie Biuro Propagandy Artystycznej przy Zarządzie Miejskim w Krakowie, z inicjatywy kierownika Biura, Jerzego Dobrzyckiego. Wybuch II wojny światowej przerwał organizację konkursów. Wznowiono je w 1945 r., a od 1946 r. ich przygotowaniem zajmuje się Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Konkursy miały i mają na celu zachowanie tradycji budowy szopek.

W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, rekordziści – ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś. Szopki budują ludzie różnych profesji, wszystkich jednak cechuje bogata wyobraźnia i ogromna cierpliwość. Gotowi są spędzać setki, a nawet tysiące godzin przy żmudnej pracy klejenia detali i kreowania z nich wspaniałych budowli. Przez lata zmieniała się forma, dekoracje oraz materiały używane do budowy. Powstał nowy rodzaj szopki krakowskiej – przygotowywanej specjalnie na konkurs.

Szopki krakowskie znane są już na całym świecie. Niepowtarzalne i wspaniałe dzieła można oglądać i podziwiać przez prawie trzy miesiące na wystawie pokonkursowej w salach wystaw czasowych Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nagrodzone, szczególnie te zakupione przez inne muzea, będą prezentowane na wystawach krajowych i zagranicznych przez kolejne lata.

Pokonkursową wystawę szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory można oglądać od 10 grudnia do 24 lutego 2013 r.

KATEGORIA SENIORÓW:

Grupa I - szopki duże

Grupa II - szopki średnie

Grupa III - szopki małe

Grupa IV - szopki miniaturowe

Nagrodę specjalną ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego otrzymał Leszek Zarzycki za szopkę nr 108.

Nagrodę specjalną imienia Zofii i Romana Reinfussów za całokształt pracy twórczej otrzymał Kazimierz Stopiński.

Nagrodę imienia dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Jerzego Dobrzyckiego za długoletni udział w konkursie i wytrwałość w pielęgnowaniu tradycji szopkarstwa otrzymał Tadeusz Gillert za szopkę nr 103.

KATEGORIA MŁODZIEŻOWA:

Szopka nr 47 - Joanna Korzeniowska, szopka nr 6 - Joanna Musiał, szopka nr 82 - Ada Gdula, Bartosz Klimek, szopka nr 20 - Jakub Zawadziński

KATEGORIA DZIECIĘCA:

 

Dodatkowe informacje są dostępne na stronie www.mhk.pl.

dolne t�o