górne tło

W uznaniu naukowych dokonań. Prof. Frederica P. Perera odznaczona Honoris Gratia

25 października w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa odbyła się uroczystość wręczenia odznaki Honoris Gratia prof. Frederice P. Perera, w uznaniu jej zasług w ramach długoletniej współpracy naukowo-badawczej z Krakowem, a w szczególności z Katedrą Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwerystetu Jagiellońskiego.

W uroczystości dekoracji uczestniczył rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. dr hab. Wojciech Nowak, prorektor UJ ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Piotr Laidler, Kierownik Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej UJ prof. dr hab. Beata Tobiasz-Adamczyk oraz prof. dr hab. med. Wiesław Jędrychowski z tej samej katedry.

Prof. Perera jest profesorem Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku i dyrektorem Centrum Badań Zdrowia Środowiskowego Dzieci tego uniwersytetu. Dzięki prowadzonym badaniom nad oddziaływaniem środowiska na zdrowie dzieci i młodzieży zyskała międzynarodowe uznanie i należy do czołówki wybitnych specjalistów
w zakresie epidemiologii molekularnej, której zadaniem jest wyjaśnienie związków pomiędzy oddziaływaniem szkodliwości pochodzenia środowiskowego i zdrowiem człowieka.

Profesor Perera od prawie dwudziestu lat współpracuje z Katedrą Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum UJ nad skutkami prenatalnej ekspozycji dzieci na działanie zanieczyszczonej atmosfery i wpływem tego działania na zdrowie noworodków i ich dalszy rozwój psychomotoryczny.

Badania w Krakowie profesor Perera zainicjowała wspólnie z Katedrą Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej i spowodowała ich finansowanie
z budżetu Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH) Stanów Zjednoczonych. Produktem końcowym programu, permanentnie wspomaganego logistycznie przez profesor Pererę, jest konkluzja w jakiej mierze stan zdrowia i rozwój dzieci w Krakowie jest wynikiem oddziaływania szkodliwości powietrza atmosferycznego w naszym mieście. Badania te są unikatowe w skali światowej, a ich wyniki stały się podstawą dla programowania prenatalnej profilaktyki zdrowotnej mieszkańców Krakowa.