górne tło

Kraków świętuje Dni Ziemi

Tradycją krakowskiej wiosny stało się organizowanie Dni Ziemi. Nie inaczej będzie w tym roku. Tym razem spora część imprez towarzyszących Dniom Ziemi odbędzie się w Bieżanowie, który obchodzi 800. rocznicę istnienia.

Kraków już od czternastu lat uczestniczy w obchodach Dni Ziemi. Od 12 lat przedsięwzięcie wieńczy Krakowska Wystawa Ekologiczna. Krakowskie obchody Dni Ziemi przebiegają w formule partnerskiej. Przez dwa tygodnie szkoły, placówki oświatowe, domy kultury i organizacje pozarządowe angażują się w ekologiczne działania. Przygotowują spektakle, wystawy, sprzątają tereny wokół szkół, sadzą drzewa i organizują rajdy rowerowe. Od ośmiu lat wzorem Krakowskiego Festiwalu Recyklingu prowadzona jest zbiórka surowców, w zamian za które rozdawane są sadzonki kwiatów i krzewów.

„Dni Ziemi to jedno z najważniejszych naszych przedsięwzięć, promujących ekologię” – mówił Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa podczas konferencji inaugurującej obchody święta naszej planety. „Pokazując inwestycje w dziedzinie środowiska, organizując happeningi, rajdy rowerowe czy zbiórki surowców wtórnych chcemy zachęcić krakowian do proekologicznych zachowań” – wskazywał wiceprezydent Krakowa.

W tym roku spora część imprez towarzyszących Dniom Ziemi odbędzie się w Bieżanowie. „Święto inauguruje obchody 800-lecia naszej dzielnicy” - mówiła Anna Mroczek, radna Miasta Krakowa. Na terenie szkoły podstawowej nr 124 przy ulicy Weigla 2 planowana jest dwudniowa Krakowska Wystawa Ekologiczna. Inauguracja nastąpi w piątek, 20 kwietnia o 12.00. Podczas wystawy odbędzie się prezentacja inwestycji i projektów z zakresu środowiska, realizowanych przez miejskie spółki. Będzie też specjalny punkt informacyjny i zmianach, jakich czekają mieszkańców w związku z nową ustawą śmieciową. Tu także, w piątek i sobotę (20 i 21 kwietnia) planowana jest tak popularna wśród mieszkańców zbiórka surowców wtórnych. „Wystarczy przynieść 20 butelek PET lub 20 puszek aluminiowych lub 20 zużytych baterii, aby otrzymać sadzonki kwiatów balkonowych i krzewów” – informowała Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska. Zbiórka surowców trwać będzie w godzinach 11.00 – 16.00 lub do wyczerpania zapasów. Warto pamiętać, że mieszkańcy mogą przynieść również zakrętki i termometry rtęciowe.

Podczas finału Krakowskiej Wystawy Ekologicznej zostaną ogłoszone wyniki konkursu dla szkół na najlepszą makietę Drzewa Różnorodności. Zwycięski projekt zostanie „wybudowany” z surowców wtórnych podczas tegorocznego Festiwalu Recyklingu.

Podczas tegorocznych Dni Ziemi nie zabraknie wydarzeń organizowanych także w innych częściach Krakowa. 20 kwietnia odbędzie się rajd rowerowy wokół Łąk Nowohuckich. Tego też dnia zaplanowano szkolenie z zakresu pielęgnacji i sadzenia krzewów i drzew. Jak zwykle w akcję sadzenia drzew zaangażują się przedstawiciele władz miasta. Tym razem nowe okazy ambrowców amerykańskich, klonów czerwonych i jarząbów szwedzkich zostaną nasadzone w Parku Tysiąclecia w Nowej Hucie. Akcja sadzenia drzew odbędzie się w piątek, 20 kwietnia.

Szczegółowy program krakowskich Dni Ziemi dostępny jest na stronie www.krakow.pl.

Przypomnijmy, że Dni Ziemi to wydarzenie obchodzone na całym świecie. Początki święta naszej planety sięgają końca lat 60-tych XX stulecia. Za pomysłodawców Dni Ziemi uznaje się Johna McConnella, amerykańskiego ekologa i miłośnika natury oraz amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. (M)

 

Zobacz:

Program Dni Ziemi 2012 [pdf]

dolne t�o