Atrakcje turystyczneKRAKÓW


Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska  metropolia. Krakowskie Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytkowych obiektów reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne od średniowiecza po współczesność. Sercem miasta od setek lat pozostaje Rynek Główny– jeden z największych placów miejskich średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany na  pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w roku 1978. Od 600 lat, z wieży Bazyliki Mariackiej, co godzinę, rozlega się też hejnał grany na cztery strony świata. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice– średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków. Kraków może się również poszczycić drugą (po uniwersytecie praskim) najstarszą w Europie Środkowej uczelnią wyższą – Uniwersytetem Jagiellońskim (studiowali tu m.in.: Mikołaj Kopernik i papież Jan Paweł II) oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu − początki rezydencji polskich władców na wzgórzu wawelskim sięgają połowy XI w. Obecnie zamek pełni funkcje muzealne − udostępniając aż 71 sal wystawowych, kryjących m.in. unikatowe zabytki sztuki odrodzenia. Zachwyt wzbudza arkadowy dziedziniec zamku − perła renesansowej architektury.

Poza zabytkami Starego Miasta niezmiennie intryguje Kazimierz − miejsce wielowiekowego współistnienia dwóch kultur – chrześcijańskiej i żydowskiej. Przestrzeń wypełniona zabytkami judaizmu o światowym znaczeniu, ale przede wszystkim obszar tętniący życiem − gdzie odbywają się targi staroci i dzieł sztuki, a w klimatycznych knajpkach, restauracjach i pubach pobrzmiewa muzyka na żywo. Monumentalnością i niezwykłą symetrią wciąż zaskakuje Nowa Huta − najciekawsza i najpełniejsza realizacja zamierzeń architektów epoki socrealizmu.

Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym, w 2000 r. wybrane na Europejską Stolicę Kultury. Rocznie odbywa się tutaj blisko 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. To także miasto nowoczesnych muzeów, w których zwiedzający mogą stanąć oko w oko z historią.

Bez wątpienia Kraków urzeka też niepowtarzalną atmosferą − chwilami leniwą, chwilami pełną wydarzeń, ale zawsze wyjątkową i inspirującą. Leżący od wieków na przecięciu ważnych szlaków handlowych, na styku kultur i politycznych wpływów pełen jest zagadek i urokliwych miejsc, które sprawiają, że zabiegani mieszkańcy i przyjezdni mają niezliczone okazje, aby zwolnić, przystanąć, popatrzeć...

UWAGA:

 • W Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia i spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. Przepis ten nie dotyczy miejsc specjalnie do tego wyznaczonych.
 • Centrum Miasta jest objęte strefą płatnego parkowania, jak również strefą ograniczonego poruszania się samochodów. Więcej informacji o strefie parkowania na: www.krakow.pl/informacje_praktyczne.

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT ATRAKCJI I TRAS TURYSTYCZNCH KRAKOWA I INNE INFORMACJE PRAKTYCZNE O MIESCIE ZNAJDĄ PANSTWO TUTAJ


MAŁOPOLSKA

Małopolska, z uwagi na piękno przyrody, a także ze względu na bogactwo dziedzictwa kulturowego i doskonałe walory uzdrowiskowe jest jednym z najliczniej odwiedzanych województw w Polsce. W ciągu roku goszczą w regionie miliony turystów z kraju i zagranicy. Zwiedzają m.in. zabytki UNESCO: Kraków, kopalnię soli w Wieliczce, zespół architektoniczno-parkowy Kalwaria Zebrzydowska, muzeum Auschwitz-Birkenau, drewniane kościółki w Dębnie, Sękowej, Binarowej i Lipnicy Murowanej; podziwiają zamki: Wawel, Pieskową Skałę, Niepołomice, Nowy Wiśnicz; odwiedzają Zakopane, Tatry. Region jest także celem turystyki religijnej związanej przede wszystkim z osobą bł. Jana Pawła II (Wadowice, Stary Sącz, Kraków-Łagiewniki).

Małopolska to najlepsze miejsce w kraju do spędzania czasu wolnego. To region, w którym można korzystać z całorocznej oferty turystyczno-rekreacyjnej (ponad 100 000 miejsc noclegowych, nowoczesne ośrodki SPA, centra rozrywki). W granicach Małopolski znajduje się ponad 6000 km znakowanych szlaków turystycznych, w tym ponad 3000 km szlaków górskich. Zimą są tu doskonałe warunki do jazdy na nartach. A w Krakowie – mieście, które nigdy nie śpi – można korzystać z całorocznej oferty kulturalnej.

Więcej informacji o Małopolsce znajda Państwo na stronie www.malopolska.pl


Małopolska

Stolica regionu: Kraków

Większe miasta: Tarnów, Nowy Sącz, Oświęcim

Powierzchnia: 15 190 km2 (ok. 5% powierzchni Polski)

Liczba mieszkańców: 3,28 mln osób (ok. 8% ludności Polski)

Odkryj Małopolskę:

 • 8 obiektów UNESCO /Stare Miasto Kraków, kopalnia soli w Wieliczce, zespół architektoniczno-parkowy Kalwaria Zebrzydowska, muzeum Auschwitz-Birkenau, drewniane kościółki w Dębnie, Sękowej, Binarowej i Lipnicy Murowanej/
 • 250 obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej
 • Wadowice rodzinne miasto papieża Jana Pawła II
 • Kopalnie soli w Bochni i Wieliczce
 • 9 miejscowości uzdrowiskowych /Krynica-Zdrój, Szczawnica, Kraków-Swoszowice, Rabka-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Wysowa-Zdrój, Muszyna, Żegiestów-Zdrój, Wapienne/
 • 6 parków narodowych /Ojcowski, Pieniński, Babiogórski, Gorczański, Magurski, Tatrzański/
 • 4 baseny geotermalne /Bańska Niżna, Bukowina Tatrzańska, Zakopane, Białka Tatrzańska/
 • spływ Przełomem Dunajca
 • 2600 km szlaków rowerowych
 • 3360 km szlaków górskich
 • 250 km tras narciarskich

Więcej informacji na temat atrakcji turystycznych Małopolski znajdą Państwo na stronie www.visitmalopolska.pl


 

PUNKTY INFORMACJI TURYSTYCZNEJ INFO KRAKÓW I MAŁOPOLSKIEGO SYSTEMU INFORMACJI TURYSTYCZNEJ MSiT

 • ul. Powiśle 11, Kraków
  +48 513 099 688,
  it.krakow@msit.malopolska.pl
 • ul. Św. Jana 2, Kraków
  +48 12 421 77 87

 • ul. Józefa 7, Kraków
  +48 12 422 04 71

 • Sukiennice, Rynek Główny 1/3, Kraków
  +48 12 433 73 10

 • ul. Szpitalna 25, Kraków
  +48 12 432 01 10

 • Pawilon Wyspiański
  pl. Wszystkich Świętych 2, Kraków
  +48 12 616 18 86

 • Międzynarodowy Port Lotniczy w Balicach
  +48 12 285 53 41

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MAGDALENA BRZOSTOWSKA