Od 11 do 22 kwietnia na Rynku Głównym trwają Targi Wielkanocne. Wydarzenie już na stałe wpisało się do kalendarza krakowskich atrakcji, które co roku przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców Krakowa. Tegoroczne Targi Wielkanocne uroczyście otworzył 13 kwietnia prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

Tradycyjnie targi gromadzą na Rynku Głównym kilkudziesięciu wystawców: rzemieślników, garmażerów i wielu innych. Udział bierze ok. 80 kupców, reprezentujących nie tylko nasz region, ale również inne miasta Polski. W tegorocznej edycji prezentują się ponadto wystawcy z zagranicy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier.

– Asortyment świąteczny będzie duży. Na targach będzie można znaleźć koszyki, palmy, pisanki, ale również obrusy, serwetki, ręcznie malowaną porcelanę czy biżuterię – powiedziała Katarzyna Nytko-Burda, główny specjalista w Referacie Handlu i Usług UMK.

Po szaleństwie świątecznych zakupów na odwiedzających czekają stragany z polskimi potrawami. Znajdziemy tam zupy, pierogi według staropolskich receptur (m.in. z kaszą gryczaną, kapustą i grzybami, mięsem), pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym i wiele innych. Dla łasuchów też coś się znajdzie: orzechy prażone, owoce w czekoladzie i marcepanie, narzędzia i figurki z czekolady. Organizatorzy starają się, by przed samymi świętami punkty małej gastronomii oferowały przynajmniej jedną potrawę związaną ze świętami wielkanocnymi.

– Planując pobyt w Krakowie w sezonie wiosennym wiele osób bierze pod uwagę odwiedzenie tego jarmarku i zakup świątecznych pamiątek – podkreślił Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa. Dodał, że oprócz oferty regionalnych wyrobów, na odwiedzających czekają stanowiska miast i państw partnerskich Krakowa. W tym roku są to m.in. Kijów i Lwów oraz Chorwacja.

Na targach są również obecne stanowiska organizacji charytatywnych, takie jak Fundacja Pomoc Krakowskiemu Hospicjum, Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół „Klika”, Polski Związek Głuchych, Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia „Dobrej Nadziei”, Stowarzyszenie Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes”. Dochód ze sprzedaży produktów i ozdób świątecznych na tych stoiskach zasili skromne budżety wspomnianych instytucji.

W sobotę, 13 kwietnia o godz. 12.00 na krakowskim Rynku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski uroczyście otworzył Targi Wielkanocne. Przed otwarciem, o godz. 11.30 wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”. W tym dniu obchodzony jest też Dzień Chorwacji. Z tej okazji na Rynku byli m.in. ambasador Republiki Chorwacji w Polsce Tomislav Vidosević, Żupan z Koprivnicko-kriżevaćkiej żupani ze stolicą  żupani – Koprivnica Darko Koren oraz konsul honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk. Pisanki wielkanocne od serca („Pisanic od srca”), które pojawią się na Targach Wielkanocnych, to produkt promocyjny miasta Koprivnicy, wprowadzony przez Wspólnotę Turystyczną Województwa Koprivnickiego, leżącego na północy Chorwacji. Na scenie prezentował się również zespół folklorystyczny z Chorwacji.

14 kwietnia, jak co roku, Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” zaprezentuje palmy wielkanocne, a następnie programy artystyczne i obrzędy wielkanocne w wykonaniu autentycznych amatorskich zespołów regionalnych i grup folklorystycznych. Zespoły spotkają się pod Barbakanem o godz. 11.15. Barwny korowód z palmami przejdzie wokół Targów pod kościółek św. Wojciecha, gdzie o godz. 11.45 nastąpi poświęcenie palm, a potem zespoły będą się prezentować na estradzie w Rynku Głównym.

Tego samego dnia, od godz. 10.00, odbywać się będzie konkurs na tradycyjną palmę wielkanocną. Do udziału zapraszamy osoby indywidualne, rodziny oraz grupy. Wykonane palmy należy dostarczyć do biura organizatora ustawionego na terenie Targów Wielkanocnych w Rynku Głównym w Krakowie, od godz. 10.00 do 13.00. O 13.30 nastąpi ogłoszenie wyników. W konkursie zostanie wyróżnionych 10 prac. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej.

Od 15 do 18 kwietnia Krakowski Oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych zaprasza dzieci na wielkanocne warsztaty plastyczne.

W Wielką Sobotę, 20 kwietnia odbędzie się pokaz wielkanocnych stołów regionalnych. Na miejscu można będzie kupić m.in.: tradycyjny żurek, zupę chrzanową, wielkanocne jaja serwowane na różne sposoby, smakowite wędliny domowej produkcji. Nie zabraknie również ciast wielkanocnych, takich jak mazurki czy piaskowe baby. Wszyscy biorący udział w imprezie krakowianie i turyści będą też zaproszeni do tradycyjnego stołu wielkanocnego, przy którym o godz. 12.00 zostaną poświęcone przez ks. infułata Dariusza Rasia, archiprezbitera Bazyliki Mariackiej, koszyczki wielkanocne.

W Lany Poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 14.00 zapraszamy na Rynek Główny, gdzie „Siuda Baba” będzie smarować sadzą i szukać swoich następczyń. Siuda Baba to jedna z małopolskich tradycji. Jest to mężczyzna przebrany za usmoloną kobietę, ubraną w podartą spódnicę, towarzyszy jej Cygan. Zgodnie z legendą Siuda Baba była kapłanką bogini Ledy. Pilnowała wiecznego ognia. Swoją służbę pełniła przez cały rok. Tylko raz, w poniedziałek wielkanocny, mogła znaleźć swoją następczynię. Szukała wtedy dziewicy, która nie mogła się wykupić i zostawała Siudą Babą na kolejny rok. Wykup w postaci datku wrzuconego do garnuszka można zastąpić buziakiem. Imprezę organizuje Stowarzyszenie Folklorystyczne „Teatr Regionalny” oraz „Teatr po Latach”.

Program Targów Wielkanocnych 2019 [PDF]