Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Radni dzielnic o ważnych sprawach

– Do każdej złotówki przeznaczonej z budżetów dzielnic na upamiętnienie ich 30-lecia, które przypada w przyszłym roku, obiecuję przekazać z budżetu miasta kolejną złotówkę – mówił Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący RMK podczas pierwszego w tym roku Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic Miasta Krakowa.

Fot. Magdalena Bartlewicz

– To rola konwentu przewodniczących, by ustalić wstępnie, w jakim kierunku zmierzamy, począwszy od finansowania, a skończywszy na pomysłach. Na 25-lecie dzielnic kwota przekazana przez dzielnice na organizację wydarzenia też została podwojona przez ówczesnego przewodniczącego RMK. W sumie było to ok. 90 tys. zł – mówił Szczęsny Filipiak, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VII Zwierzyniec. Rady dzielnic mają zastanowić się, jakie środki mogą przeznaczyć na obchody 30-lecia. Radni przyjęli uchwałę konwentu o powołaniu zespołu zadaniowego ds. opracowania wstępnej koncepcji obchodów 30-lecia dzielnic miasta Krakowa, które świętować będziemy w 2021 r. W skład zespołu weszli przewodniczący Dzielnic: I, V, VII, XII i XIII.

Zmienić formułę prezentacji dzielnic

– Chcemy, by Dzień Otwarty Magistratu to był nie tylko czas zwiedzania budynku urzędu. Główne tematy tegorocznego święta miasta, które odbędzie się 7 czerwca to: urząd jako miejsce przyjazne (kanapy na dziedzińcu, spotkanie z urzędnikami, radnymi miasta i radnymi dzielnic, możliwość rozmowy); działania ekologiczne na co dzień oraz 30-lecie samorządu. Chcemy, by prezentacja dzielnic na dniu otwartym była bardziej dynamiczna. Mamy prośbę o zamieszczenie informacji o święcie miasta na stronach dzielnic i w dzielnicowych gazetach – mówił Rafał Perłowski, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej. W czerwcu swoje święta obchodzić będą m.in. Dzielnice: I, III, V, VI, IX, XII, XIV. – Można się zastanowić, czy nie wykorzystać tego faktu do współpracy i wspólnych przedsięwzięć – mówił Dominik Jaśkowiec, przewodniczący RMK. – Prosimy o sugestie, jak zmienić stoiska dzielnic na święcie miasta, by co roku nie wyglądało to tak samo. Od lat stoiska są podobne. Może uda się znaleźć propozycję, która by wychodziła poza utartą do tej pory drogę – mówił Szczęsny Filipiak, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VII Zwierzyniec. – Dzielnice są tak bardzo różnorodne, że trudno znaleźć jedną formułę do prezentacji – odpowiadał Rafał Perłowski.

Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa sugerował, że być może trzeba się zastanowić, w którym miejscu zorganizować prezentacje dzielnic. Poprosił o rozważenie, czy nie powinny się odbywać np. w Holu Kamiennym.

Udział przedstawicieli rad dzielnic w wizjach mieszkaniowych

– 21 grudnia 2019 r. weszła w życie uchwała o zasadach najmu lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy. Zakłada ona m.in. rezygnację z udziału przedstawicieli dzielnic przy przedłużaniu umów najmu. Podyktowana ona była faktem, że wielokrotnie zgłaszano nam, że udział ten był uciążliwy i pracochłonny – mówił Andrzej Poznański, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa. Rezygnacja z tego obowiązku nie oznacza całkowitej rezygnacji z udziału rad dzielnic w procedurach mieszkaniowych. Obowiązująca uchwała wymaga wizji lokalowej w sytuacji, kiedy nie nastąpiło potwierdzenie warunków lokalowych przez administrację czy zarządcę budynku. Radni dzielnicowi natomiast nadal mają obowiązek opiniowania zastrzeżeń do listy mieszkaniowej. – Trochę żal, gdyż było to narzędzie weryfikacji tego, co dzieje się w mieszkaniach komunalnych. Zawsze to była wizja, wizyta i analiza tego, jaka jest sytuacja w danym lokalu, który jest przecież własnością miasta, czyli nas wszystkich – komentował Dominik Jaśkowiec. Andrzej Dziedzic, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie sugerował, by dzielnice miały dostęp do spisu lokali socjalnych znajdujących się na terenach dzielnic, by móc prowadzić działania prewencyjne.
– Jest ok. 4 tys. lokali socjalnych, ich liczba nieustannie się zmienia. Przekazanie bazy danych na dany dzień nie rozwiązuje problemu, bo trzeba by ją było nieustająco aktualizować. Pod względem technicznym byłoby to bardzo skomplikowane – mówił Edward Siatka, zastępca dyrektora Wydziału Mieszkalnictwa.

Zachęcić w ciekawy sposób do dbania o zdrowie

Członkom Konwentu przekazana też została informacja na temat pilotażowego programu „Mobilna apteczka”. Jego celem jest zaproponowanie mieszkańcom bezpłatnego skorzystania ze specjalistycznych konsultacji z zakresu ochrony zdrowia w pobliżu ich miejsc zamieszkania. Program realizowany będzie w porozumieniu z różnymi podmiotami, które świadczą bezpłatne usługi lecznicze. Mobilne centrum miałoby w różnych lokalizacjach w dzielnicach zachęcić mieszkańców w ciekawy sposób do dbania o zdrowie. Wśród zagadnień poruszanych w ramach projektu znajdą się: medycyna ogólna, fizjoterapia, dietetyka, konsultacje pielęgniarskie, waga biometryczna, punkt informacyjny, jak i gdzie dbać o zdrowie na terenie Krakowa. – Zachęcam do zastanowienia się nad wzięciem udziału w tym projekcie przy projektowaniu budżetu na 2021 r. – mówiła Elżbieta Kois-Żurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.

Radni dyskutowali też o ich wątpliwościach dotyczących algorytmu związanego z liczeniem środków z budżetu miasta na dzielnice. – Jest podejrzenie, że interpretacja tego algorytmu przez Wydział Geodezji jest niewłaściwa. Mamy 465 tys. zł mniej w budżecie dzielnicy w związku z tą sytuacją – mówił Szczęsny Filipiak z Dzielnicy VII Zwierzyniec. Z Wydziałem Geodezji będzie też w tej sprawie rozmawiał Dominik Jaśkowiec, Przewodniczący RMK.

Kolejny konwent odbędzie się w kwietniu, wtedy planowana jest dyskusja o sprawach finansowych rad i zarządów dzielnic.

 

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: EWELINA GARBACKA-KALEMBA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2020-03-02
Data aktualizacji: 2020-03-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź