Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Zatrzymaj się i zobacz”

W sobotę, 15 lutego obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Chorób Nowotworowych Dzieci i Młodzieży. Z tej okazji w Krakowie zostanie zorganizowane wydarzenie artystyczne pt. „Zatrzymaj się i zobacz”. Wyjątkowe filmy będzie można zobaczyć m.in. na ekranach reklamowych w galeriach handlowych, punktach usługowych, galeriach sztuki, kinach czy muzeach, a także w pojazdach krakowskiego MPK.

Fot. materiały prasowe

Wydarzenie poświęcone jest dzieciom oraz młodym ludziom chorym na nowotwory, zwłaszcza tym, którzy przebywają w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym. Jak informują jego organizatorzy: „nie ma ono charakteru krzykliwej akcji społecznej, czy eventu, lecz stanowi szczególną, intymną, choć odbywaną na odległość rozmowę, jaką z nimi słowami sztuki prowadzą artyści”.

Pomysłodawcami wydarzenia jest para artystów z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Alicja Duzel-Bilińska i Grzegorz Biliński. Wykonawcami projektu są artyści z ASP oraz studenci, a także artyści z innych uczelni artystycznych, m.in. z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i  artyści niezrzeszeni. Do projektu dołączył także poeta Zenon Fajfer.

„Zamiarem autorów wydarzenia jest artystyczna ingerencja w publiczną przestrzeń atrakcji i stworzenie tam miejsc z nią kontrastujących, ukazujących istotną dla rozwijania ludzkiej wrażliwości drugą stronę życia, tę, która nie przynosi finansowego zysku, nie dodaje splendoru, lecz która boli i przygniata – samotną, opuszczoną i smutną…” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

„Działania artystów polegają na wniknięciu w bezpośrednią przestrzeń reklam firm, którą tworzą reklamujące je ekrany i zamiast reklam umieszczeniu tam i wyświetlaniu wykonanych przez artystów, kontrastujących z barwnym światem pędzącego życia sekwencji filozoficznych zdjęć, fotograficznych narracji i fotograficznych reportaży. Wbrew tradycyjnemu myśleniu, ich treścią nie są zwyczajowo kojarzące się z osobami chorymi tak zwane obrazy ze szpitala, czy widoki dzieci podłączonych do aparatury medycznej, lub innych urządzeń wskazujących na ich fizyczną niemoc, ale kadry zatrzymania mikrochwil i mikroprzestrzeni ich przeżyć, czasem ran samotności, czekania, opuszczenia, a czasem nadziei i marzeń. Autorzy projektu liczą na zatrzymanie się odbiorcy, na chwilę jego pogłębionej refleksji, lecz nie tej łatwej: współczucia nad sytuacją drugiego, ale refleksji nad samym sobą: jako siebie samego wobec sytuacji drugiego” – informują organizatorzy.

Akcję „Zatrzymaj się i zobacz” zainicjowało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową Koliber, z którym od pewnego czasu współpracuje krakowska ASP.

„Zatrzymaj się i zobacz”

Więcej informacji na Facebooku.

pokaż metkę
Autor: TOMASZ RÓG
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-02-14
Data aktualizacji: 2020-02-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź