Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wiosenne pomysły Pogromców Bazgrołów [WIDEO]

Powrót plebiscytu Front Malina, start konkursu Honorowy Pogromca Bazgrołów, szczegóły akcji „Kochasz swój kraj to… po nim nie bazgraj” oraz wielka „ściepa” kibiców Wisły i Cracovii na oczyszczenie murów w pobliżu Muzeum Jana Pawła II, przy ul. Tynieckiej – to tematy, którymi zajmowali się we wtorek, 26 kwietnia uczestnicy Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie.

Wraz z wiosną Pogromcom Bazgrołów przychodzą do głowy zupełnie nowe pomysły na zachęcanie krakowian do walki o estetyczną przestrzeń. Przed nami wiele happeningów i pikników sąsiedzkich, podczas których, oprócz wspomnianej utarczki z bohomazami, Pogromcy Bazgrołów będą promować krakowskich artystów.

– Wiemy, że wielu młodym, ale też nieco starszym ludziom, trudno jest się przebić ze swoją muzyką, dlatego zachęcamy wszystkich utalentowanych, aby zgłaszali się do Biblioteki Polskiej Piosenki. Będziemy im umożliwiać prezentowanie się podczas naszych wydarzeń. Co ważne, odpłatnie! – informuje Waldemar Domański, przewodniczący Zespołu Zadaniowego ds. Ograniczenia Bazgrołów w Krakowie.

Jednym z najbliższych happeningów będzie akcja „Kochasz swój kraj to… po nim nie bazgraj”, która będzie miała miejsce 3 maja podczas tradycyjnej lekcji śpiewania na Małym Rynku. – Razem ze zgromadzonymi nagramy filmik, podczas którego wspólnie wykrzyczymy hasło naszej kampanii. Następnie, będziemy go rozsyłać do polityków i parlamentarzystów, aby naocznie przekonali się, jak wielki jest opór krakowskiej społeczności wobec szpecących naszą przestrzeń bohomazów. Mamy nadzieję, że skłoni to ich do podjęcia konkretnych działań i doprowadzenia do zmian w prawie, o które od dłuższego czasu apelujemy – podkreśla Waldemar Domański.

ZOBACZ TAKŻE: Zagłosuj na Kraków w konkursie „Mieszkam tu! Mądre pomysły na mądre miasto”

Powraca także konkurs Front Malina, czyli plebiscyt na najbardziej odrażającą elewację w mieście, w którym zwycięzca wygrywa kosz najkwaśniejszych cytryn. Nowością będzie jednak skład jury, w którym poza Pogromcami Bazgrołów, zasiądą znani krakowianie.

Aby docenić tych zarządców, którzy dbają o swoje budynki i okoliczną przestrzeń, Pogromcy Bazgrołów będą nagradzać ich statuetkami dobrych gospodarzy. – Bardzo często pozytywne działania osób, które same, niestrudzenie zamalowują bazgroły szpecące ich budynki nie są dostrzegane. Teraz będzie okazja to zmienić – komentuje Pogromca Bazgrołów.

Do zaangażowania się w aktywną walkę z bohomazami, Pogromcy Bazgrołów będą także apelować do krakowskich klubów piłkarskich – Wisły i Cracovii oraz ich kibiców. – Chcemy ich poprosić, aby zrobili wielką „ściepę” i zapłacili za oczyszczenie muru, który znajduje się w okolicy Muzeum Jana Pawła II, przy ulicy Tynieckiej – mówi Waldemar Domański. Właścicielką zabazgranego nienawistnymi napisami muru jest emerytka, której nie stać na naprawę – jej koszt waha się od 6 do 10 tysięcy złotych. – Od wielu lat ten zabytkowy mur jest atakowany sprayami przez sympatyków zwaśnionych, krakowskich klubów piłkarskich. Na przemian jedni i drudzy zamieszczają wulgarne napisy, traktując to miejsce jako swoistą tablicę ogłoszeń. Bardzo chcielibyśmy, żeby kluby, ich prezesi i kibice pokazali, że nie zgadzają się na takie działania obszczymurków podszywających się pod prawdziwych kibiców i wsparli finansowo naprawę muru – zaznacza Waldemar Domański. Jak dodaje, to szczególnie ważne w kontekście zbliżającej się wizyty papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży.

Więcej o Pogromcach i ich akcjach na: www.pogromcybazgrolow.com.

Włącz telewizja.krakow.pl i zobacz, czym żyje Kraków

pokaż metkę
Autor: KATARZYNA KRASOŃ
Osoba publikująca: KATARZYNA CZUBERNAT
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Data publikacji: 2016-04-26
Data aktualizacji: 2016-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź